
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 3 MHz |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Output Current | 100 mA |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 740 mW |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Power Dissipation | 740 mW |
| Turn-On Delay Time | 100 ns |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Propagation Delay | 100 ns |
| High Level Output Current | -10 mA |
| Low Level Output Current | 50 mA |
| Max Frequency | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Number of Timers/Counters | 1 |
Stock: 8983
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25805
Ext.Price$0.25805
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25805 | $0.25805 |
| 10 | $0.22874 | $2.28740 |
| 50 | $0.20275 | $10.13750 |
| 100 | $0.17130 | $17.13000 |
| 500 | $0.14472 | $72.36000 |
| 1000 | $0.13770 | $137.70000 |
| 3000 | $0.13102 | $393.06000 |
| 5000 | $0.12466 | $623.30000 |
